نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تنظیم شارژئون

صاحب سایت

تنظیم شارژئون

البته قبل از هر چیزی بگم….خیلی وقت بود می خواستم در مورد ترمز ساز های برتر دوچرخه کوهستان مطلب بنویسم ولی بنا بر دلایل کاری وقت و فراغت ذهنم جور نمی شد……

چون بلاخره از تو هوا که نمی نویسم اون نوع مقالات اولا وقت می بره دوما واقعا یه ذهن آزاد می خاد که اون هم در دو ماه اخیر من نداشتم…….

بگذریم…..دیدم عرصه خالی بمونه فرصت می افته دست فرصت طلبان…..
    خلاصه گفتم همش که مقالات توصیفی مورد نیاز نیست……مقالات تکنیکی ساده هم اتفاقا خیلی هم کار راه بندازه…..اللخصوص برای شخص خودم…..

چون تو فروشگاهم زیاد فرصت پرداختن به این جور کار های تکراری و روتین نیست….پس چه بهتر دست به کار شم.

و ذکر کنم که می وخواستم عکس ها رو هم خودم تهیه کنم ولی دیدم عکس ها رو از رو اینترنت ور دارم بهتره به چند دلیل……

اول انکه من دست تنها ام و خیلی عکس ها رو نمی تونم هم درحالی که اچار های مربوطه رو نگه داشتم و در حال کار هستم دوربین رو هم در زاویه مناسب قرار بدم….

دوم آنکه برای تهیه عکس های تمیز و استفاده از اچار های شکیل حتما می بایستی قطعات و چرخ های لازم رو تا محل کارم حمل کنم چون در خونه تقریبا هیچ چیز برا خودم نزاشتم…!!! که خیلی وقت گیر است بخصوص با سیستم زوج و فردی در تهران……!!!!

الان هم هر زمانی که در بخش مقالات هدر بره سریع یه نفر پا میشه میاد میگه ایییی این بخش saber-mtb به درد لای جزر هم نمی خوره ای چیه بابا به چیتون می نازین.....

پس برای گرفتن بهانه از دست اینجور افراد هم که شده به عشق همه بر و بچ بایک بیست ..چی......چقدر حرف می زنم من بابا.......

بگذریم….

درس امروز ما ....تنظیم شارژئون......

چون یکی از معمولترن و متداول ترین تنظیمات مورد نیاز دوچرخه سواران است.....

قبل از هر چیزی بگم که از صحت و سلامت شارژئون و دسته دنده و صاف بودن شارژئون و گوشوارتون مطمئن شید چون اگه هر کدوم از این ها بلنگه وقت و انرژیتون رو هدر می دین...

از زاویه پشت به شارژئون نگاه کنید....شارژئون و گوشواره باید دقیقا عمود بر محور چرخ باشند.....همه چیز باید صاف باشه.....

در ضمن سیم و روکش هاتون هم باید روان باشه ..خشک نباشه روکش ها در وضعیت مناسب باشند.....

قبل از ورود به مبحث هم این عکس اجزای اصلی یک شارژئون است......

برای تنظیم شارژئون شما سه فاکتور مختلف رو مورد تنظیم قرار خواهید داد..

یک :
    کشش سیم رو که هر چه سیم کشیده تر باشد شارژئون به سمت دنده های بزرگتر ( سنگین ) حرکت خواهد کرد و بر عکس.....

البته برای شارژئون های معکوس شیمانو بر عکس است.....شارژئون معکوس شارژئونی است که در حالت آزاد زنجیر رو بندازه روی دنده های بزرگتر یعنی هر چه سیم کشیده شود به سمت دنده های کوچک ( سبک ) حرکت خواهد کرد..... ولی شارژئون های معکوس آنقدر نادر اند که بیش از این نیاز به توضیح نمی بینم...فقط سری های Deore-SLX-XT-XTR در نوع معکوس تولید می شوند....Sram هم تا حالا کلا معکوس تولید نکرده.....

دو :
    پیچ های محدود کننده H و L که حرکت شارژئون رو محدود می کنند...یعنی اجازه نمی دهند که شارژئون زنجیر را از روی بزرگترین خودرو بیشتر به پره ها نزدیک کند و از اون ور هم اجازه نمی دهد که زنجیر از روی کوچکترین خودرو پایین بیافتد....

با پیچ H حرکت زنجیر از روی کوچکترین خودرو محدود خواهد شد و با پیج L حرکت از روی بزرگترین خودرو محدود خواهد شد...

سه :
    پیچ تنظیم زاویه خروج زنجیر...که کمتر کسی متوجه آن است.....راستشو بخایین خود من هم زیاد باهاش حال نمی کنم !!!

که زاویه قرار گیری شارژئون رو نسبت به خودرو و فاصله قرقره بالایی شارژئون رو با خودرو تنظیم می کنه....

خب حالا بریم سر کلاس عملی....

اول از همه سیم دنده رو باید آزاد کنید.....پیچی که سیم دنده رو نگه می داره رو باز کنید تا سیم آزاد شه....

حالا پیچ محدود کننده H رو باید طوری تنظیم کنید که شارژئون زنجیر رو دقیقا روی کوچرکترین خودرو قرار بده و با چرخوندن رکاب می تونید متوجه باشید که آیا زنجیر دقیق روی اون قرار گرفته یا نه البته با نگاه کردن به شارژئون از زاویه عقب هم می تونید به صورت چشمی این داستان رو در یابید....

اگر زنجیر تمایل به افتادن از روی خودرو لای تنه رو داشت یعنی پیچ H رو باید کمی سفت تر کنید....و بر عکس یعنی اگر زنجیر تمایل داشت روی خودرو شماره بعدی بره باید کمی پیچ رو شل کنید انقدر این کار رو ادامه دبنی تا زنجیر دقیق روی خودرو کوچک قرار بگیره و با چرخوندن رکاب صدا و تق تق ازش در نیاد.....

این هم فراموش نکنید که سفت وشل کردن اون پیچ رو به مقدار خیلی خیلی کم انجام بدین اصلا نیازی نیست برای تنظیمش چندین دور بچرخونیدش......تنظیمات دقیق و حساس...فقط نیازمند چند درجه پیچوندن اون پیچ هستند....

در ضمن این هم باید بگم که اگه شارژئونتون Shimano بود و بعد از خوندن این قسمت مقاله فکر کردین من گذاشتمتون سر کار ...باید بگم شرمنده شما پشت شارژئون رو نگاه کنید پیچ های محدود کننده H-L در شارژئون های Shimano اون پشت اند......اینا هاش.....

فقط در Sram پیچ ها روی بدنه اصلی شارژئون هستند...

حال باید برین سر دسته دنده و پیچ تنظیم دسته دنده رو در حالت وسط قرار بدین.....یعنی فی ما بین حالت بسته و حالت باز....که بعد از تنظیم شارژئون اگر تنظیمات جزئی و کوچک نیاز بود چه برای کشیده تر کردن سیم و چه برای شل تر کردن آن جا داشته باشید.....

حالا باید پیچ نگه دارنده سیم رو سفت کنید....منتها قبل از سفت کردن باید مطمئن بشین سیم در کشش کامل قرار داره
    با یه انبر دست سیم رو بکشین ولی حواستون باشه که خود بدنه شارژئون حرکت نکنه و از روی خودرو کوچک بالا و پایین نشه فقط خود سیم رو بکشین و در حالی که با یک دست سیم رو کشیده نگه داشتین پیچ نگه دارنده سیم رو سفت کنید.....

در اکثر شارژئون ها موقعیت این پیچ مثل همین عکس است فقط Shimano هایی که در رده Shadow هستند جای پیچ نگه دارنده سیمشون فرق دراه که اون هم ایناهاش....

حال که سیم رو بستین رکاب رو بچرخونید و دنده عوض کنید......و هر باز فقط یک دنده رو به بالا یا پایین بندازید تا اگر مشکلی در کار بود و نیاز به تنظیم جزئی بود متوجه بشین.....

اگر زنجیر موقع حرکت به سمت دنده های بزرگتر مشکل داشت و خوب بالا نمی رفت باید یعنی سیم به اندازه کافی کشیده نیست اون پیچ تنظیم کشش روی دسته دنده رو کمی به سمت شل کردن یا بهتره بگم حلاف عقربه های ساعت بچرخونید .

و بر عکس اگر زنجیر هنگام حرکت به سمت دنده های کوچکتر مشکل داشت و خوب عوض نمی شد یعنی سیم زیاد از حد کشیده است و باید اون پیچ رو کمی به سمت سفت کردن پیچ یادر جهت عقربه های ساعت بپرخونید....

در نظر داشته باشید این پیچ تنظیم کشش رو وقتی سفت می کنید ( در جهت عقربه های ساعت ) پیچ داخل بدنه دسته دنده می شه و فاصلش با اون کم میشه پس سیم شل تر میشه و بر عکس وقتی به سمت شل کردن می پی چونید از بدنه دسته دنده فاصله می گیره و سیم رو کشیده تر می کنه....

...باز هم ذکر می کنم که این پیچ رو زیاد نپیچونید هر بار فقط یه ربع دور بچرخونید و دوباره چک کنید اگر مشکل بر طرف شده بود که عالی اگر نه یه ربع دور دیگه.......

البته شارژئون های رده پایین Shimano رو قسمت ورودی سیم به شارژئون هم پیچ مشابهی رو دارند که عملکردش دقیقا مشابه همون پیچ روی دسته دنده است.....

حالا بر می گردیم روی پیچ های محدود کننده H- L و این بار با پیچ L کار داریم.....

دنده رو روی بزرگترین خودرو قرار بدین....و حال باید پیچ رو طوری تنظیم کنید که زنجیر امکان افتادن از روی خودرو بزرگ به سمت پره ها رو نداشته باشد....

با انگشت روی دسته دنده فشار بیاورید و سعی کنید با کشیدن سیم زنجیر رو به سمت پره ها متمایل کنید....اگر زنجیر از روی خودرو به پشت آن و قسمت پره ها افتاد باید کمی پیچ محدود کننده L رو سفت کنید
    و بر عکس اگر زنجیر خوب روی خودروی بزرگ قرار نمی گرفت و کمی تمایل به خودروی کوچکتر داشت باید پیچ L رو کمی شل کنید.....

مثل عملی که با پچ H انجام می دادین آنقدر این عمل رو تکرار کنید تا زنجیر نه امکان افتادن به قسمت پره ها رو داشته باشد و نه هم به خودرو های کوچک متمایل شود......

فقط خاطراتان باشد هر بار فقط کمی پیچ را بچرخانید.....

حالا همه چیز تنظیم است و فقط یک چیز باقیست.....

پیچ تنظیم زاویه خروج زنجیر.

همانطور که گفتم این پیچ که در قسمت پشتی شارژئون قرار دارد فاصله قرقره بالایی رو با خودرو کم و زیاد می کند......

در واقع شما باید به این فاصله دقت کنید و طوری تنظیمش کنید که قرقره و زنجیر روی آن حدودا 5-6 میلیمتر با خودرو فاصله داشته باشد.....

رکاب رو به جلو و عقب بچرخونید و اگر احساس کردین که زنجیر در حال سایش روی خودرو است و کمی با سختی حرکت می کند پیچ تنظیم زاویه رو کمی به سمت سفت کردن بچرخانید تا زاویه خروج زنجیر بیشتر شود و قرقره و زنجیر از خودرو کمی فاصله بگیرد.....

اگر فاصله قرقره بالایی و خودرو خیلی کم باشد دندانه های این قرقره خیلی زود ساییده خواهد شد به علاوه موقعی که رکاب رو به عقب می چرخانید حرکت روانی نخواهید داشت...

حال اگر این فاصله زیاد باشد هم تعویض دنده ها به کندی انجام می پذیرد و در واقع وقتی با دسته دنده .دنده را تعویض می کنید تعویض با تاخیر انجام می شود...

بصورت چشمی باید این فاصله بین قرقره بالایی و خودرو حدود5-6 میلیمتر باشد...

حالا همه چیز آمادست تا شما چرخو ور دارین برین و بزنین به کوه.........!!!

فقط نکته آخر......وقتی سوار چرخ هستین و نیروی پاهاتون رو به زنجیر اعمال می کنید امکان داره با وقتی که فقط با دست رکاب رو می چرخونید کمی متفاوت باشه پس ممکنه هنگام سواری به کمی تنظیمات جزئی با اون پیچ تنظیم دسته دنده احتیاج پیدا کنید....

در خاتمه هم باید در مورد تطابق شارژئون ها و دسته دنده ها این مطلب رو بگم که هر دسته دنده ایی رو با هر شارژئونی نمی شه به کار گرفت..

شارژئون های Shimano با دسته دنده های Shimano کار می کنند
    و شارژئون های Sram هم با دسته دنده های Sram

به دلیل تفاوت اهرمیت بدنه اصلی شارژئون های Shimano و Sram

در Shimano به ازاری هر یک واحد حرکت سیم حرکت عرضی بدنه شارزئون دو واحد خواهد بود
    ولی در Sram به ازای هر یک واحد حرکت سیم حرکت عرضی بدنه شارژئون همان یک واحد خواهد بود....
    یعنی در Sram اگر سیم یک میلیمتر حرکت کند شارژئون یک میلیمتر به طرفین حرکت می کند ولی در Shimano دو میلیمتر حرکت خواهد کرد.....

فقط یک استثناء وجود داره در این میان .....یک مدل دسته دنده Sram هست که برای کار کردن با شارژئون های Shimano طراحی شده .....

دسته دنده Sram Attack ( حمله ) فقط به این منظور طراحی شده تا با شارژئون های Shimano کار کنه....در واقه Sram با این طرح به Shimano حمله برده.....!!!!

و دو قطعه دیگر هم که باید با هم مطابقت کنند تعداد دنده های دسته دنده راست ( عقب ) و تعداد خودرو هاست....

یعنی دسته دنده 9 تایی فقط روی خودرو 9 تایی
    دسته دنده 8 تایی هم فقط با خودرو 8 تایی
    و البته 10 تایی ها هم که جدیدا وارد بازار شدن.....!

موفق باشید و همیشه رو چرخ باشید......
    ویرایش توسط SABER_MTB : 13th September 2023 در ساعت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)